Mladá ječmenná tráva se pěstuje v úrodné půdě na nejčistších místech světa. Velmi důležité pro pěstování je kvalitní vyživená půda, čistý vzduch, pramenitá přírodní voda a dostatek slunečního světla. Kvalitní ječmen roste pod širým nebem v přírodě nedotčené člověkem.
Sklízí se, když dosáhne velikosti 20-25 cm. V tuto dobu má nejvíce živin a energie. Navíc v sobě skrývá velký potenciál k růstu. Ihned po sklizení je zpracován a za nízkých teplot (aby zůstaly všechny obsažené látky živé). Vzniká ječmen dvojího typu. Sušená rozemletá travina a nebo sušený džus.
Z hlediska výživy je ječmen považován za nejhodnotnější travinu. Skrývá v sobě 18 z 20 aminokyselin a navíc 8 esenciálních (těch, které lidské tělo neumí vyrobit samo a potřebuje je přijímat v potravě). Aminokyseliny jsou základním stavebním prvkem bílkovin, které vytvářejí veškeré buňky v našem těle. Díky nim může naše tělo regenerovat a správně podporovat veškeré životně důležité funkce.
Vědci zjistili, že se člověk rodí s určitou omezenou zásobou enzymů. Enzymy jsou zodpovědné za každý pohyb v našem těle. Enzymů však s věkem ubývá. Dochází k tomu, že tělo stárne, ztrácí pružnost a regenerační schopnosti. Tuto enzymatickou banku můžeme efektivně šetřit tím, že našemu tělu dopřáváme mladý ječmen, který pokryje velkou část denní potřeby enzymů a tím prodlužuje naše mládí a vitalitu. Dále svou enzymatickou banku můžeme podpořit konzumací živé strany - tedy jíst více čerstvého ovoce a zeleniny a na druhou stranu méně tepelně upravené stravy. Tepelná úprava totiž znehodnocuje enzymy v potravinách a stává se tak pro tělo spíše zátěží než užitkem.
Další důležitou látkou obsaženou v ječmeni je chlorofyl. Pomáhá při růstu tkání a tvorbě červených krvinek. Chlorofyl také účinně zabraňuje vstřebávání karcinogenních látek.
Ječmen má také velmi důležitý alkalizující efekt na naše tělo. Většina potravin, které dnes konzumujeme náš organismus okyseluje. V překyseleném organismu je potom ideální prostředí pro vznik chorob, rozmnožování mikrobů a dokonce plísní. Buňky našeho těla nefungují správně, pokud nemáme ideální hladinu pH v těle, která se pohybuje okolo 7,4. Mladý ječmen díky obsahu alkalických minerálů jako je hořčík, vápník, draslík a sodík naše vnitřní prostředí v těle neutralizuje. Díky tomu může náš organismus fungovat jako švýcarské hodinky.
Mladý ječmen má pozitivní vliv na naše zdraví a to v mnoha ohledech. Mladý ječmen často využívají lidé trpící chudokrevností. Obsahuje totiž železo a chlorofyl, které pozitivně ovlivňují krevní obraz. Mladý ječmen zlepšuje mírní paradentózu, eliminuje tělesné pachy a příznivě ovlivńuje imunitu.
Mnoho lidí užívá mladý ječmen jako prevenci před rakovinou a kardiovaskulárními onemocněními. Mladý ječmen poskytuje antioxidační ochranu a je vhodný pro diabetiky. Vzhledem ke složení mladého ječmene by ho měli pravidelně užívat nejen dospělí, ale také děti. Je vhodným doplňkem stravy pro těhotné ženy, aktivní sportovce a staré lidi.
Mladý ječmen má celou řadu dalších pozitivních účinků. Napomáhá při léčbě neplodnosti a pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu organismu. Mimo to urychluje hojení ran a pomáhá při léčbě akné, ekzémů a jiných kožních onemocnění.